Nasze materiały

Kamień naturalny to klasa sama w sobie. Tysiące dostępnych materiałów różnią się od siebie nie tylko kolorem czy strukturą (co widać gołym okiem) ale przede wszystkim własnościami. To one powinny decydować o doborze kamienia do konkretnej inwestycji.

Granit

Granit jest materiałem o doskonałych parametrach fizyko-mechanicznych, predysponujących go do wszechstronnego zastosowania w różnych dziedzinach budownictwa. Magmowe pochodzenie sprawia, że jest to najbardziej odporna skała, zarówno na działanie czynników mechanicznych jak i chemicznych. Granity charakteryzuje również bogata kolorystyka oraz zróżnicowanie w uziarnieniu i strukturze poczynając od jednorodnych po bardzo zmienne. Wszystkie wymienione cechy pozwalają dobrać odpowiedni rodzaj granitu do każdej inwestycji.

Ciekawostka: Na rynku dostępnych jest wiele materiałów klasyfikowanych jako granity, choć z punktu widzenia geologa wcale nimi nie są; w praktyce kamieniarskiej granitami są zazwyczaj twarde skały, które dają się polerować.

Granit
 

Piaskowiec

Skały osadowe, do których należą piaskowce, stanowią doskonały materiał elewacyjny i rzeźbiarski. Kolorystyka od kremowej przez żółtą po brązy, ale także czerwienie i biel sprawiają, że większość piaskowców odbierana jest jako materiał ciepły, dobrze wkomponowujący się zarówno w przestrzeń publiczną, jak i prywatną.

Ciekawostka: Złoża piaskowców znajdują się w kilku regionach Polski, z czego największe na Dolnym Śląsku. Choć ich skład, struktura i gęstość sprawiają, że nie można ich polerować, to i od tej zasady istnieją wyjątki. Jest nim na przykład piaskowiec Długopole z Kotliny Kłodzkiej.

Piaskowiec
 

Wapień

Skała osadowa pochodzenia organicznego jaką jest wapień, to materiał używany do budowy i zdobienia najbardziej reprezentacyjnych pałaców ale także skromnych domów. Z uwagi na łatwiejszą eksploatację i obróbkę, skały wapienne od wieków cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów, którzy obecnie stosują go głównie ze względu na ciepłą kolorystykę i różnorodną strukturę.

Ciekawostka: Od powszechnie znanych marmurów wapienie niewiele różni. Chemiczny skład jednych i drugich jest taki sam, ponieważ marmur to nic innego jak wapień, który w wyniku metamorfozy stał się nową skałą.

Wapień
 

Bazalt

Bazalt to jedna z najbardziej odpornych na ścieranie i ściskanie skał magmowych. Z tego powodu jego główne zastosowanie to kruszywo do budowy dróg kołowych i kolejowych, a także jako kostka brukowa. Sprawdza się również doskonale jako okładziny oraz elementy małej architektury.

Ciekawostka: bazalty to grupa skał pochodzenia wulkanicznego, czyli powstających z lawy zastygającej na powierzchni ziemi (lub na dnie oceanu) w wyniku erupcji wulkanu.

Bazalt
 
Cięcie liną